A nyilvános beszédnek van egy nagyon speciális, és sokszor váratlan helyzeteket előidéző ága, amikor interjút kérnek tőled, és szemtől-szembe érkező kérdésekre kell válaszolnod. De ilyenek például a választási viták is, amikor kérdésekkel bombázzák a jelölteket, és a munkakörre való jelentkezés utáni telefonos és személyes interjún is lehetnek olyan helyzetek, amikor nemcsak az informálódás, hanem egyéb …
Kommunikáció
Hogyan szervezzünk tréninget?
A rendezvényszervezés egy külön szakma, de saját magad is beletanulhatsz, és kialakíthatsz magadnak egy olyan ügymenetet, amiben saját tréningek, képzések, kisebb-nagyobb csoportos foglalkozások szervezésével rendszeresen pénzt kereshetsz. A saját tréningeden – nevezzük az egyszerűség kedvéért így, de tényleg bármilyen esemény beleférhet, még akár a kiállítással egybekötött konferencia is – aztán természetesen a leginkább a nyilvános …
Az ördög a részletekben
Már sok olyan kis apróságról volt szó, ami közvetlenül nem érinti egy nyilvános beszéd eredendő célkitűzését, az arra ráépített tartalmát, és az előadás alapvető módját, de az áramlásba például be tudnak zavarni, akár még előre is… (vagyis megakadályozzák az áramlás beindulását). Ha bármin is aggódsz, szorongsz, vagy bármi miatt is feszengsz, akkor hiába készültél fel …
A hangod erősítése, hangképzés gyakorlatok
Nem vagyok beszédtanár. Nem vagyok hangképzés tanár. Énektanár sem vagyok. Bár tanultam énekelni, és az énektanárom szerint állítólag angyalian szép hangom volt, jókora hangterjedelemmel (ennyit értek hozzá :D). Szerettem is énekelni, sőt szeretek is, ez nálunk egyébként családi hagyomány. Nincs abszolút hallásom a zseni-értelemben, de le tudok kottázni dallamokat, és ha meghallok egy hangot, akkor …
Holnap előadás!
Természetesen az előadásodat is gyakorolhatod még az utolsó előtti napon, de vannak más előkészületek is, amikkel foglalkozni kell. Ha ezekre nem fordítasz kellő figyelmet, akkor diszkomfort érzésed lehet, ami negatívan hat az előadásodra is. Tehát az utolsó előtti nap az különleges a felkészülős napok sorában, mert sok mindennel kell foglalkozni ahhoz, hogy majd az előadásod …
Hogyan gyakoroljuk a nyilvános beszédet?
Avagy: a rutin megszerzése tét nélkül Kezdőknek kötelező előzetesen gyakorolni a nyilvános beszédet (akár már akkor is, amikor még nincs konkrét előadói lehetőség), a haladóknak és profiknak pedig nagyon érdemes! Mint talán már említettem, jártam úgy, hogy azt éreztem, hogy felkészült vagyok, és nem gyakoroltam az előadás előtt, és hát aztán bántam rendesen, mert éreztem, …
A sales prezentáció
Jó néhány évvel ezelőtt egymást érték Magyarországon a marketing konferenciák. Minden évre jutott 3-4 nagy esemény, amikre az volt a jellemző, hogy rengeteg előadó váltotta egymást a színpadon, cirka 18-20 percenként. Ezeknél a rövid előadásoknál a közös keresztmetszet az volt, hogy 5-6 perces felcsigázó felvezetőt aztán 12-15 perces sales prezentáció zárt le, aminek az összefoglaló …
Hogyan alakítsuk ki az előadás végső formáját lépésről-lépésre?
Tekintsük át az előadás kialakításának menetét az alfától az omegáig az eddigi leckék alapján, úgy, ahogy sorrendben érdemes haladni. Az esetek elsöprő részében a téma az első morzsája a nagy tortának, tehát az, amiről beszélni szeretnél. Ha már finomságok jutottak eszembe analógiának, akkor legyen ez a példánk: “professzionális tortasütés rejtelmei otthon”. Engem általában úgy szoktak …
A legtutibb előadói trükkök 3.
Folytatjuk a legtutibb előadói trükkök sorolását, mert még mindig vannak szép számmal. Hála az égnek :). Rezonálás Avagy előre reagálás a közönség fejében felbukkanó kósza vagy akár kekec gondolatokra. Ha a hallgatóságod tényleg odafigyel rád, akkor egészen biztos, hogy GONDOLKODIK aközben, miközben téged hallgat. Ez nagyon pozitív eredmény, de előfordulhat az is, hogy kekec, vagy …
A legtutibb előadói trükkök 2.
Folytatjuk a legtutibb előadói trükkök sorolását és gyakorlását. Bekiabálások elvárása (interakciós aktivizálás) Nagyon jól működik a közönség aktiválása érdekében, hogy felteszel egy olyan kérdést, amire a közönség tagjaitól várod a választ. Például, hogy tippeljék meg, hogy hányszor változott az elmúlt években a köznevelési törvény (ha emlékszel, az egyik előadásomat belinkeltem a vizuális eszközökről szóló leckében, …
A legtutibb előadói trükkök 1.
Érdekes módon, valahogy mindenki szuper előadást szeretne lenyomni, és soha senki nem akar unalmasat, érdektelent, feledhetőt vagy épp hitványat. Éppen ezért mindenki a tuti tippeket keresi az előadásához, de talán már te is megbizonyosodtál afelől, hogy a tanfolyam eddigi leckéi nélkül az úgynevezett legtutibb előadói trükkök sem érnének túl sokat. Mindenesetre most már időszerű ezeket …
Utolsó mondatok
Minden előadóban felmerül az a gondolat, hogy “Kellene a végére valami frappáns, elgondolkodtató, tapsra ösztönző utolsó, lezáró mondat. Egy végszó.” Tapasztalatom szerint a megtervezett első mondatokat általában 100%-ban sikerül kivitelezni, míg az előre megtervezett utolsó mondatok sok esetben elfelejtődnek olyankor, mikor egyedi és egyszeri az előadás. Ha rendszeresen adod elő ugyanazt, akkor viszont az utolsó …
Az első és utolsó mondat 2. rész
A mesélés “Egyszer volt, hol nem volt…” “Mai napig emlékszem arra a napra, amikor…” “A nagymamám nagyon okos asszony volt, ő mesélte mindig, hogy…” Ha a történetek erejéről a jobb agyféltekés kreatív írás módszertanának megalkotójaként még hosszasan kell magyaráznom, akkor eddig valamit nagyon rosszul csináltam :). De azért összefoglalom röviden: A történetek AZONNAL és rendkívüli …
Az első és az utolsó mondat 1. rész
A vázlat, akármilyen részletes is, még igazából egy élettelen keret. Az életet az első mondattal leheled bele, mint teremtő a teremtményébe. Ezért sem – és más szempontok miatt sem – lényegtelen, hogy konkrétan mi lesz az első mondatod. Az utolsó mondat pedig olyan, mint egy végszó: egy lezáró, keretbe szervező, útra bocsátó végső üzenetként funkcionál, …
A prezentáció
Világhírű magyar cég jut elsőként eszünkbe ma már akkor, ha az előadás vizuális megtámogatásáról van szó, ez cég pedig nem más, mint a prezi.com. Micsoda csodálatos, mozgó, ráközelíthető, meglepően mozduló grafikák! Micsoda lenyűgöző, professzionális megjelenés! És micsoda ártalmas hatás a mondanivaló beépülését tekintve! A Prezi.com csodálatos, fantasztikus, elképesztően profi, zseniális és büszkeségre okot adó, csak …
Az időkeret
Avagy: Mennyi időd van/lesz az előadásra? Elképesztően fontos kérdés az, hogy mennyi idő áll rendelkezésre az előadásra, mert a vázlat végső terjedelmét és egyébként a mondanivaló bőségét is ez fogja meghatározni. A legfontosabb kérdések, amiket például előadásra való felkéréskor fel kell tenned, azok ezek: Mi a téma? Mennyi időm lesz beszélni? Ajánlhatom-e a saját termékemet, …
Hogyan állítsuk össze a részletes vázlatot?
Az előadás tartalmának alaptörvényei leckében már volt szó az alap vázlat készítéséről, de most külön beszélnünk kell a részletes vázlatról. Mindenképp szükséged van részletes vázlatra akkor is, ha csak lazán akarsz beszélni és már százszor mondtad el a mondókádat (ez esetben a vázlatot rengetegszer fogod használni mankóként), meg akkor is, ha végül majd egy szó …
Miről adjunk elő?
Avagy tényszerűen mi legyen az előadás témája? Sokszor előfordul az, hogy úgy kérnek fel előadás megtartására, hogy előre megadják a témát is. Életem egyik legváratlanabb előadására másvalaki helyett kellett beugranom, és a témát is készen kaptam: Nők és férfiak vállalkozói szelleme a gender szemléleten keresztül. A vállalkozás témában penge voltam, de az eredeti előadóhoz képest …
Az előadás tartalmának alaptörvényei
Amit most mondani fogok, az túlságosan egyszerűnek tűnhet azok után, hogy milyen hosszú úton és milyen mellékesnek tűnő információkon keresztül jutottunk el ide. Bármilyen célú és bármilyen habitusra – archetípusra – épülő előadásról is van szó, egyetlen nagyon fontos törvényt kell megjegyezned. Lesznek majd még törvényszerűségek is, de a legfőbb törvény a leglényegesebb, minden más …
A saját előadói stílusod
Nem vagyunk egyformák, szerencsére. De milyenek vagyunk? Te tudod magadról, hogy milyen vagy? Bírod az önismeretnek azt a szintjét, amikor minden kihívás előtt pontosan tudod, hogy milyen erőforrásokat tudsz mozgósítani magadban és milyeneket nem? Miért van szükség saját előadói stílusra és ennek (ön)ismeretére? Én abban hiszek, hogy akkor tudsz igazán és könnyedén sikeres előadó lenni, …
Az előadói céljaid
“Kellene egy egyszerű lista, hogy hogyan kell összeállítani egy ütős előadást!” – amikor valamit nagyon jól akarunk csinálni, akkor általában az első gondolatunk az, hogy maga a művelet legyen tökéletes. Nem vagyunk tudatában, hogy magát a műveletet meg kell, hogy előzze egy csomó dolog, amik ha tökéletesek, akkor a művelet spontán, automatikusan és magától tökéletes …
Az áramlás
Ha azt mondom, hogy állj egy órát helyben, anélkül, hogy bármi mást csinálnál az álláson kívül, akkor – hacsak nem vigyázzállásban szoktad tölteni úgy egyébként a napjaidat –, körülbelül az ötödik percben már azt érzed, hogy ha még egy percig állnod kell, akkor össze fogsz esni. Állni tudni kell – erről már a felkészülés témakörénél …
Az emberi figyelemről
Amikor valaki nyilvános beszéd tanfolyamra jelentkezik, akkor általában az érdekli a leginkább, hogy hogyan lehet könnyedén, frappánsan, rutinosan összerakni egy-egy nagyon ütős előadást, és aztán hogyan kell kiállni/ülni és szintén frappánsan, rutinosan, ütősen előadni. Nos, ahhoz, hogy ez a képességed meglegyen, előbb – és mellette – egy csomó minden mással kell tisztában lenned. Ha minden …
Nyilvános beszéd készségfelmérés
Milyen szinten vagy most előadóként? Válaszolj igennel vagy nemmel az alábbi kérdésekre, és jegyezd fel a sorszámok alapján, hogy melyik kérdésre mit válaszoltál. A felmérésre azért van szükség, hogy majd az apró fejlődést is nyomon tudd követni, ne csak a nagyon látványosakat. A fejlődés mindig egy folyamat, amiben olykor észrevehetetlenek még a fontos mérföldkövek is, …
Hogyan készüljünk fel évekkel előre?
A nyilvános beszédre a felkészülés nem az előadás előtti órákban, napokban, hetekben kezdődik. Hanem leginkább folyamatosan zajlik, mivel a nyilvános beszéd az nemcsak beszéd, tehát nemcsak az agyadat és a szádat igényli a legtöbbször, hanem ez egy testi-szellemi-lelki jelenlét, amihez rengeteg erőforrás szükséges a te részedről. Ezeknek az erőforrásoknak a készenlétbe helyezését, folyamatos készenlétben tartását …
Csapjunk a lecsóba!
Üdvözöllek a Nyilvános beszéd tanfolyamon! Hogy gyorsan oldjuk a feszültséget – és közben fokozzuk az izgalmakat is -, kezdjük azonnal egy feladattal! Mutatkozz be egy mondatban – a hozzászólások között, alább – úgy, hogy egyrészt kiderüljön belőle, hogy ki vagy, mivel foglalkozol, és mi a célod ezzel a tanfolyammal, másrészt pedig kíváncsiságot felkeltő, vagy épp …