Kiszámoltam, hogy ha elő akarok fizetni a független (nem kormánypárti) sajtó azon termékeire/szolgáltatásaira, amikben már úgynevezett hozzáadott tartalmat is adnak (tehát nemcsak pusztán önkéntes támogatásnak számít, hanem tartalom előfizetésnek), akkor, ha széles merítésből akarnék tájékozódni, akkor a következő összegekkel kellene kalkulálnom havonta:

24.hu  2990,-

444.hu  2790,-

hang.hu  1690,-

hvg.hu  4280,-

direkt36.hu  3000,-

(Ezek a középkategóriás előfizetések, nem a legmagasabb összegek, van, ahol több kategóriára is elő lehet fizetni.)

  • A telex.hu-nak nincs előfizetős szolgáltatása, 
  • és a Partizán youtube és podcast csatornáinak sem – illetve a Partizánnak van valamije, aminek révén pl. az életút interjúkat teljes terjedelmükben meg lehet kapni, de most  nem találtam meg azt a lehetőséget -, így ezek azért nem szerepelnek a listán, pedig hát a Partizán például a legnagyobb közönséget mozgatja a videóival, a telex pedig valószínűleg látogatottabb és olvasottabb, mint a szűkebb rétegnek szóló 444.hu.
  • Ne feledjük a valaszonline.hu és az atlatszo.hu hasznos tartalmait sem.

De a lényeg: ezek itt fentebb felsorolva havonta 14750,- forintnyi előfizetést jelentenek.

Az évente 177.000,- forint.

Évi 177.000 forint úgy, hogy a telex meg a Partizán, meg a Válaszonline meg az Átlátszó még nem is kapott semmit, ár-érték arány tekintetben nagyon sok.

Hogy értsd, mennyire sok pénz ez:

2024-ben a Partizán 400 millió forintot kapott az adó 1% felajánlásokból, majdnem 37.000 adófizetőtől.

Ez fejenként (átlagban): 10.810 forint. (Kap a Partizán még egyszer ennyit évente egyedi felajánlásokból, mikrotámogatásokból.)

Tehát aki felajánlotta az adója 1%-át, és 2023-as jövedelmére vonatkozóan a személyi  jövedelem adójának 1%-a 10.810 forint volt, az azt jelenti, hogy a teljes befizetett személyi jövedelem adója (SZJA) az 1.081.081 forint volt. A jövedelme pedig (amiből ezt az adót leszámolták, nem számolva az adókedvezményekkel) saccperkábé lehetett kb. 6.000.000 forint éves szinten (átlagoltam, voltak, akik ennél jóval többet és voltak, akik jóval kevesebbet kerestek).

6.000.000-ból éves 10.810 forint felajánlása nem kunszt, meg már amúgy is be van fizetve ugyebár az államnak.

De 177.000 további forint kifizetése már nem olyan láthatatlan összeg. 

Szerintem ki kellene találnia valamit a független sajtónak, mert rosszul ülnek a lovon. Nem fordítva, keresztben!

Először a versengésről

A cenzúra törvény belengetése idején összejött 5 szerkesztőség a Partizán vezetésével – kihagyva a Magyar Hangot -, és kinyilvánították egy egész napos élőzésben, hogy “Amúgy mi konkurensek vagyunk, mert versengünk a nézőkért/olvasókért, versengünk a reklámbevételekért, versengünk a témákért, de most összejöttünk szolidaritást vállalni egymással.”

Namost a versenyről, hogy ezt mennyire rosszul értelmezik:

Pár éve volt infó arról, hogy a hvg360-nak 25ezer előfizetője van.

A Partizánnak 37.000 ember ajánlotta fel az 1%-ot, vélhetően ugyanennyi adakozik is évente.

A többiek előfizetési számairól nem tudok, de nem is lényeges.

A lényeges az, hogy ugyanazokra lőnek, ugyanazoktól várják el az előfizetési és támogatási összegeket, akik máshol is előfizetnek.

Mert amúgy ők az úgynevezett fizetőképes kereslet.

Nemcsak tudnak fizetni, de akarnak is.

Ha nagyobb a hézag köztük, mint amit én számolok (és nincs akkora átfedés), akkor is nagyon max. 100.000 emberről beszélhetünk Magyarországon, akik hajlandóak tartalomért fizetni, ki rendszeresen, ki alkalmanként.

És van 8,5 millió internetező.

Tehát az, hogy ők versengenek az olvasókért, az valami brutális félreértése az olvasóknak. 

Hiába fizetsz, nem leszel tájékozottabb

A másik pedig az, hogy ha mindenre előfizetsz, és évente 177.000 forintot költesz információra, akkor sem leszel jól tájékozott.

Az információk, amik fizetőkapuk mögött vannak, máshol is fellelhetők, sokszor külföldi lapoknál. A Google Translate világában nincs már szükség arra, hogy nyolc világnyelven beszéljünk folyékonyan, mindent ügyesen le tud már fordítani magyarra.

A direkt36 lenyűgözően tartalmas anyagai például sosincsenek fizetőkapu mögött, ők a kulisszatitkokat meg workshopokat adnak pénzért. (Ez külön tiszteletreméltó egyébként szerintem.)

177.000 forintból lehet venni évente 35 könyvet (5000 forintos átlagáron).

Olvas az olvasásmániásokon kívül még ember évente 35 könyvet? Nem.

De okosabb leszel 35 könyv elolvasása után? Az egyszer biztos!

Nem a 177.000 forint a sok. Hanem az érték kevés, amit ez jelenleg ad a független sajtó előfizetéseinél.

Szerintem össze kellene szövetkezniük a független sajtósoknak, és túllátni a “Ja, mi egyébként konkurensek vagyunk.” szemellenzőn.

Főleg Gulyás Marcitól meghökkentő hallani ezt a “Konkurensek vagyunk” dolgot, mert a Partizánnak kurvára nincsen konkurense széles-e hazában!

Totálisan külön kategória, nincs konkurenciája, össze sem hasonlítható másokkal. Ezt azért egy egyedi piac egyedülálló piacvezető orgánumának illene magáról tudnia.

A többiek konkurensek egymáshoz képest, de a látogatottság alapján a figyelemért nem kell konkurálniuk: aki olvassa a 444-et, az olvasssa a többit is. Sorban. Naponta többször is. (Meg még a sok meg nem említettet is.)

Az előfizetőkért sem kell konkurálniuk, hiszen ugyanazok forognak körülöttük, ugyanaz a meglátásom szerint maximum 100.000 ember.

A témákért meg pláne nem kell konkurálniuk: nincs olyan, hogy ha feldolgozott valamit a 24 szerkesztősége, akkor ha azt máshol is látjuk felbukkanni, akkor strigulázunk olvasóként, hogy HAHAHAAAAAA, a 24-esek előbb voltak résen!

Fenét.

Várjuk a Telex meglátásait, a 444 ironizálását, a HVG elemzését,  és a Magyar Hang riportját is. Este meg ránézünk a Partizánra, hogy volt-e róla azonnali élő, vagy épp aznap este mi a téma náluk. A podcastjaikat is végignézzük, sorbarendezve őket lejátszási listába.

Az olvasók mindent IS fogyasztanak, sorban, egy témát ezerszer is átrágva, tehát a témák miatt nem lehet konkurálás – olyan már régen sem volt, a sajtó régi formájában sem. 

Volt régen presztizse a gyorsaságnak egy lelassultabb korban, de ma már a sokaság megy át minőségbe. (Ahogy ezt észrevételeztük a covidról szóló napi 200 cikkben is…)

Tehát nem értem, hogy miért gondolják ők, hogy konkurensei egymásnak a témákat tekintve, mert nem azok.

Üzletileg lehetnek konkurensek, de amikor ugyanarra a 100ezer emberre lövök a lehetséges 8.5 millióból, akkor közösen és ügyesen észre kellene venni, hogy a piaci részesedést kellene növelni, mindenképp közösen! Ráadásul a legtöbb szerkesztőségnek MÁSHONNAN is van bevétele, sokszor több, mint a hírportálokból.

Azt kell kitalálniuk a fizetős-tartalom-modellben dolgozó médiumoknak, hogy közösen hogyan adhatnak annyi hozzáadott értéket, hogy megérje az évi közel 200ezer forint kifizetése, de csak úgy fog ez megvalósulni, ha valóban jobban tájékozottságot jelenthet az olvasó számára.

Érjen fel a fizetős információ az ugyanazon az áron megvásárolt könyvolvasás hasznosságának összmértékével, és akkor az a nagyon maximum 100ezer előfizető ember az lehet majd 200ezer is, meg 300ezer is, és kirajzolódhatnak köztük a különbségek, amikre lehet majd akár külön piacokat is felépíteni.

De így ez jelenleg eléggé aggályos, főleg, ha hozzávesszük, hogy még ezt a csekélyke piacot is ki akarja rántani alóluk a kormány.

Ideje stratégiai fordulatokban gondolkodni. Legalábbis szerintem.

Ui.: Már mindegyik orgánumnak voltam előfizetője egy darabig (kivéve a direkt36-ot). Néhány tartalmas cikktől eltekintve felesleges volt. Az adóm 1%-át a Partizánnak adtam.

Még szintén kedvelheted

Vélemény, hozzászólás?

error: Nincs lehetőség kimásolásra.